Pomiary skuteczności wentylacji – co warto o nich wiedzieć?

Zarówno współczesne firmy, instytucje, jak i coraz częściej także domy prywatne, wyposażone są w profesjonalne systemy wentylacji i klimatyzacji. Choć są to zwykle bardzo zaawansowane urządzenia, również w takich systemach zdarzają się różne usterki. Nic więc dziwnego, że występują one również w tradycyjnej, grawitacyjnej wentylacji. Między innymi z tego właśnie powodu warto wykonywać pomiary skuteczności wentylacji.

Dlaczego pomiary skuteczności wentylacji są tak ważne?

Choć czasem wydaje się, że wentylacja nie pełni szczególnie ważnej roli, a że już na pewno nie może wpłynąć na bezpieczeństwo użytkowników danego budynku, jest to zupełna nieprawda. Wentylacja pełni wyjątkowo ważną rolę, a jej sprawność powinna być na najwyższym poziomie przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym, a więc w tak zwanym okresie grzewczym. Wtedy bowiem najczęściej dochodzi do zatruć tlenkiem węgla, a te niestety bardzo często mają swą przyczynę w niewłaściwie działającej wentylacji.

Kiedy przeprowadza się pomiary skuteczności wentylacji?

Skuteczność wentylacji powinna być sprawdzana regularnie. Warto wiedzieć czy wentylacja zapewnia optymalną wymianę powietrza i jak działa. Przede wszystkim należy to jednak sprawdzić przed sezonem grzewczym, kiedy system będzie wystawiony na najbardziej intensywną pracę. Poza tym do takiego pomiaru jesteśmy także zobowiązani po ukończonej budowie, ponieważ jest to jeden z podstawowych warunków odbioru budynku przez Sanepid oraz Nadzór Budowlany.

Czy jest obowiązek pomiarów skuteczności wentylacji?

Prawo nie określa ściśle regularności z jaką dokonywać należy pomiarów skuteczności wentylacji, jednak narzuca ono ogólny obowiązek utrzymania wszelkich instalacji w bezpiecznym stanie. Wyjątek stanowi odbiór budynku, o czym wspomniano w poprzednim akapicie. Warto jednak pamiętać, że mimo iż nie ma na ten temat jasno sprecyzowanych przepisów, odpowiedzialny zarządca powinien przeprowadzać takie pomiary względnie regularnie, co najmniej raz w roku.

Kto może dokonać pomiaru?

Pomiary tego typu powinny być przeprowadzane jedynie przez osoby posiadające odpowiednie szkolenia oraz konieczne certyfikaty. Z reguły tego typu zadaniami zajmują sie specjalistyczne firmy takie jak http://smc-bhp.pl/, która ma odpowiednie uprawnienia, by wydać do pomiaru właściwie sporządzony protokół.

About

You may also like...