Jak zrobić ławkę z obrzynków tartacznych?

Zbliża się zima więc zapewne każdy, kto sam ogrzewa swój dom myśli o zakupie opału. Nawet jeśli palimy w piecu węglem to bez wątpienia trzeba najpierw w piecu rozpalić. Do rozpalania najczęściej stosuje się obrzynki tartaczne, które dostępne są w niskiej cenie.

Wśród wielu kawałków cienkich i bezużytecznych często można napotkać całkiem szerokie deski o jednej stronie równej, drugiej zaś łukowatej nie pozbawionej kory. Warto więc takie szersze deski wybrać ze stosu przed pocięciem wszystkiego na krótkie kawałki. W poniższym artykule opiszę jak samodzielnie zbudować ławkę z kilku desek wybranych ze stosu obrzynków.

Czego będziemy potrzebowali:

  • 3 szerokie i jak najdłuższe deski, jedna może być trochę krótsza,
  • dwie wąskie deski z jedną prostą krawędzią,
  • papier ścierny o granulacjach 60, 100 i 150,
  • wkrętarkę oraz wkręty do drewna,
  • piłę ręczną lub cyrkularkę.

Docinanie desek do odpowiednich wymiarów

Cały projekt jest zależny od rozmiaru desek jakie mamy, nie chcemy przecież marnować materiału. Obrzynki tartaczne zazwyczaj mają około 120 cm długości i taki rozmiar przyjmę za szerokość ławki.

Pierwszym krokiem będzie wybranie najszerszej deski i ucięcie brzegów pod kątem prostym, nie jest to bardzo krytyczne, ale warto zrobić to najdokładniej jak potrafimy. Drugą długą deskę docinamy na tą samą szerokość minus grubość dwóch wąskich desek. Oparcie i siedzisko mamy gotowe, możemy przejść do wyszlifowania tych elementów papierem ściernym. Dobrze jest zrobić to przed złożeniem mebla w całość, będzie łatwiej manewrować materiałem. Papier ścierny o granulacji 60 stosujemy najpierw, po wstępnym wyszlifowaniu przechodzimy do 100 i kończymy 150.

Nogi wycinamy z krótszej deski o podobnej szerokości. Optymalna długość nóg to ok 45-50cm. Po ucięciu możemy przejść do skręcania. Kładziemy siedzisko płaską stroną na stole, przykładamy nogi do boków korą na zewnątrz i wkręcamy 3-5 długich ( 8 10cm ) wkrętów. Kolejnym krokiem jest przykręcenie dwóch wąskich desek do wewnętrznej części nóg pod kątem tak, aby oparcie było cofnięte. Deskę na oparcie przykręcamy od boków tak, aby wpasowała się pomiędzy podparcia przykręcone do nóg. Dla zwiększenia stabilności do nóg można przykręcić kawałki szerszej deski, aby ławka nie wywróciła się do tyłu po oparciu się.

About

You may also like...

Your email will not be published. Name and Email fields are required