Domy z bali – warto?

Budowa domu to inwestycja na lata, każdy kto decyduje się na budowę, chce żeby dom był trwały i służył przez wiele lat. Wiele osób twierdzi, że dom drewniany nie wytrzyma więcej niż 50 lat. Rozsiewanie tego typu plotek powoduje, że niewielu inwestorów prywatnych decyduje się na budowę domu z drewna.

Domy drewniane z bali stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych konstrukcji murowanych. Koszty budowy domu z drewna nie są wyższe niż przeciętnego domu z pustaka, ocieplonego styropianem. Warto więc zastanowić się nad tym rozwiązaniem, szczególnie że jest ono przyjazne dla środowiska dzięki użyciu materiałów naturalnych.

Dobrze wykonany projekt to połowa sukcesu przy budowie domu z drewna. Należy w nim uwzględnić wszystkie szczegóły i przemyśleć rozwiązania na przyszłość, gdyż przebudowa domu z drewna nie jest łatwa. Poświęcenie czasu na zastanowienie się nad swoimi potrzebami zaprocentuje w przyszłości łatwym użytkowaniem.

Czy warto zainteresować się budową domu drewnianego z bali? Zdecydowanie tak.

  • świetne wygłuszenie akustyczne
  • doskonała termoizolacja bez dodatkowego docieplania
  • paroprzepuszczalość drewna samoregulująca się wilgotność powietrza
  • świetne walory estetyczne

Czego należy się obawiać przy budowie takiego domu?

  • przede wszystkim nieprofesjonalnych fachowców
  • zainfekowanego drewna niskiej jakości
  • źle wysuszonego surowca
  • nieodpowiedniej impregnacji

Wszystkie te obawy pozwoli rozwiać fachowa wiedza. Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie rzetelnej firmy oferującej kompleksową budowę domu z bali. Jeśli jednak zdecydujemy się działać na własną rękę musimy uzbroić się w cierpliwość i poświęcić dużo czasu na zdobycie wiedzy. Przeczytanie kilku książek i kilkudziesięciu artykułów pozwoli znacznie ograniczyć podatność na ewentualne błędy wynikające z braku fachowej wiedzy.

Jeśli dom z bali zostanie zbudowany zgodnie ze sztuką, a surowiec zostanie odpowiednio przygotowany, czyli wysuszony i zabezpieczony przed szkodnikami wtórnymi drewna to nie mamy się czego obawiać. W takim domu z pewnością zamieszkają również nasze dzieci i wnuki.

About

You may also like...